91 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Yönetim Kurulu Başkanı Mehpare KINIK USTOMAR
  • ADRES: Cevizli Mah. Atilla sok. No:8 Maltepe/İstanbul
  • TELEFON: 0 (216) 326 8188
  • GSM: 0 (545) 236 6120
  • WEB SİTESİ: http://www.tuzyev.org
  • E-POSTA: info@tuzyev.org
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08:30 - 17:00
SERVİS YERLERİ TÜRKİYE

Tüzyev Mozaik Eğitim Kurumları Hakkında

Biz Kimiz ?

Türkiye Üstün Zekalılar Yüksel Eğitim Vakfı (TÜZYEV), bilimin ve sanatın sınırlarını genişleten, özgürlükçü, toplumsal gelişime önderlik eden, akademik kadrosunun öğrencileriyle birlikte, öğrenme tutkusu etrafında buluştuğu, bütün akademik ve idari bileşenlerinin bu anlayışa kendilerini adadıkları uluslararası bir eğitim kurumu olma vizyonuyla kurulmuştur. Bu vizyonu desteklemek üzere 2006 yılında kurulan Üstün Zekalılar Eğitim Merkezi (ÜSTZEM) 2016 yılında vakfa dönüşerek TÜZYEV adını almıştır.

TÜZYEV, vakıf faaliyetlerinin yanı sıra 2011 yılında Mozaik Anaokulu olarak okul öncesi üstün potansiyelli öğrencilere eğitim veren Türkiye’deki ilk ve tek homojen okuldur. Türkiye’de üstün potansiyele sahip bireylerin eğitim ihtiyacı doğrultusunda Mozaik İlkokulu ve daha sonrasında Mozaik Ortaokulu olarak örgün eğitimlerine devam etmektedir. Örgün eğitimlerimizin çıkış noktası eğitim sistemini değiştirerek ulusal bazda örnek model oluşturmaktır. Yaptığımız çalışmaların sonucunda birçok kişi, kurumu eğiterek ülkede yaygınlık sağlanmıştır ve bu kurumlar vakfımızın örnek aldığı eğitim, isim ya da içeriklerini uygulamaktadır.

Büyük bir eğitim merkezi oluşturarak; okul öncesinden post doktora, Ar-Ge merkezleri dahil pek çok disiplinin bir arada işleyebildiği sistem geliştirmek, bu anlamda model oluşturup tüm ülkeye yaygınlık sağlamak ve üstün potansiyelli bireylerin tanımlanması, eğitimi, desteklenmesi ve hatta psikoloji dahil bu alanlarda ülkemizde kanun-yönetmelik oluşturabilmek için uygulama çalışmaları yapmak, projeler geliştirmek ve çalışmalara bizzat destek sağlamaktayız. (Model geliştirmek)

Standart müfredatın dışında öğrencinin ilgi alanlarına hitap eden, içerik ve materyaller ile zengin bir eğitim ortamı sağlayarak öğrenmenin eğlenceli ve keyifli bir aktivite olduğunun önemini vurgulamaktayız.

Bireysel yetenek ve ilgi alanlarını geliştirmelerine yardımcı olarak potansiyelin beraberinde getirdiği özelliklere uygun etkinlikler çerçevesinde eğitim ve öğretim sunmaktayız.

Potansiyelleri birbirine paralel öğrencilerin dayanışma ve işbirliği halinde ortak paydadaki bir eğitim ortamında bulunmasına fırsat tanımaktayız. Öğrencinin günlük yaşamında karşılaştığı sorunlara yaratıcı çözümler üretme fırsatı sağlayarak özgüveni yüksek, yeteneklerinin farkında ve sorun çözme becerisi yüksek bireyler yetiştirmekteyiz.

Kuruluşumuzdan bu yana binlerce öğretmene en çağdaş yöntemlerle kendilerini geliştirmelerini sağlamak, bu alandaki yetkinliklerini artırmak, yapılan akademik çalışmalar ile alanda uluslararası düzeye ulaşmak ve tüm bunların doğrultusunda ülkemizdeki üstün yetenekli çocukların keşfedilerek çevre ve insanlığa duyarlı lider bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktayız. Mottomuz ‘’Eğitmen Eğitimi’’ ve ’’Eğitmen Exchange Programı’’ vb. alanlar yaratarak, istihdam sağlayarak, yüzlerce öğretmen ve psikologlara her yıl burslu eğitimler vererek yetkinlik kazanmalarına, işbaşı yapmalarına ve diğer okul ve kurumlara yerleşmelerine imkan sağlamaktayız. Ayrıca bakanlığa yazdığımız projeler sonucunda da uluslararası fon girişi sağlatmış bulunmaktayız.

En önemlisi bu alanda müfredat, materyal ve fasikül çalışmalarımızla okul öncesi ve ilkokul seviyesinde ilk defa ‘’Bütünsel Müfredatı’’ çıkartarak uygulanmasını sürdürmekteyiz.

Kurs, atölye çalışmalarımız, bireysel destek paketlerimiz, öğrenci ve ailelerin ihtiyacı olan bireysel danışmanlık ve aile terapisi eğitim ve hizmetlerini de vermekteyiz.

Hali hazırda maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitim ihtiyacını karşılayamayan birçok öğrencimize burs vermekteyiz.

University of Iowa / Belin-Blank ile Türkiye’den denklik kazanan ilk ve tek vakıf olarak öğrencilerimizin kabulünü aldık. Bu sayede öğrencilerimiz üniversitenin eleme sürecine tabi tutulmadan eğitime katılma hakkı kazanmaktadırlar.

Yurt dışında University of Georgia, University of Iowa / Belin-Blank, University of Stanford, University of Coe College ve Disney Youth Education Series ile işbirliği halinde Türkiye’deki üstün potansiyelli çocukların yaz okuluna kabul edilmelerini sağlamaktayız.

Ayrıca 2013 yılından bu yana University of Georgia The Torrance Center and International Gifted & Talented Education Center ve Scholastic Testing Service’in Türkiye’de Türkçe uygulamasının temsilcisi görevini üstlenmiş olup binlerce eğitmene sertifikasyon eğitimleri vererek Torrance’ın yaygınlaşması ve bilinirliğini arttırdık.

Ülkemizde ise İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Balıkesir Necati Bey Eğitim Fakültesi işbirlikleri ile hafta sonu zenginleştirme ve yaz programları ile öğrencilerimizi desteklemekteyiz.

Yapmış olduğumuz tüm bu çalışmalar neticesinde ülkemizde çocuk üniversiteleri ve ‘’UP Programı’’ kavramlarının oluşmasının temelini oluşturmaktayız.

Çorlu Web Tasarım